Anasayfa » KOSGEB Destekleri » Üniversitelerde Girişimcilik Eğitimleri ve Destekleri
KOSGEB Üniversitelerde Girişimcilik Eğitimleri ve Destekleri
KOSGEB Üniversitelerde Girişimcilik Eğitimleri ve Destekleri

Üniversitelerde Girişimcilik Eğitimleri ve Destekleri

KOSGEB Üniversitelerde Girişimcilik Eğitimleri ve Destekleri

Ülke ekonomisine genç ve dinamik bireylerin kazandırılması, ülke istihdamında giderek artmakta olan sorunların önlenebilmesi ve kişilerin de bağımlı nüfus oranlarının içerisinde kurtulabilmeleri için, KOSGEB destekli olarak üniversitelerde girişimcilik eğitimleri ve destekleri hakkında adımlar atılmaya başlanmıştır. Yapılan bu adımlarda, öğrencilerin kısıtlı kontenjanlar ile açılan uygulamalı girişimcilik eğitimlerini daha fazla ertelemeleri engellenmek ve onların iş planı hazırlama, araştırma yapma ve işletme kurabilmeleri için de destek olunması amaçlanmıştır.

KOSGEB destekli olarak gerçekleştirilen bu program, 2016-2017 Eğitim Öğretim yılında, herhangi bir bölüm ayrımı yapılmaksızın, tüm öğrencilere sunulmaktadır. Üniversite öğrencileri, açılan girişimcilik eğitimleri derslerini, bölüm seçmeli ya da üniversite ortak seçmeli dersi olarak almalarına imkan tanınmıştır.

Üniversitelerde girişimcilik eğitimleri

ve destekleri verilmeye başlanmış ve geri dönüş açısından da oldukça olumlu durumların olduğu söylenmektedir. Öğrencilere işletmecilik kavramlarından başlayarak, birçk hukuki süreç hakkında da bilgilendirme yapılan bu derslerde, atölye dersleri de verilmeye başlanacaktır. Türkiye genelinde uygulanmaya başlayan bu eğitimler sonucunda, devamsızlık problemi yaşamayan ve dönem bitiminde de iş planı hazırlayan öğrencilere, KOSGEB onaylı olarak Girişimcilik Sertifikası verilecektir. Öğrenciler, uygun olan projelerini komiteye sunduktan sonra, eğer onaylanırsa, geri ödemesiz bir şekilde verilen 50 bin liralık hibe desteklerinden de faydalanabilecekler. Bu destekler, işletmelerin kurulması, işletmelerde kullanılacak olan teknolojik ürünlerin tedarik edilmesi, personel giderleri ve bunun gibi temel işletme giderlerinin karşılanabilmesi amacı ile verilmektedir.

Girişimcilik eğitimleri ve destekleri,

kişilerin almış olduğu sertifikalar, uygun olan alanlarda destek alınabilmesi açısından oldukça önemlidir. Eğer işletme kurulduktan sonra, reklam ya da pazarlama konusunda bir duruma adım atılmak isteniyor fakat, gereken bedeller kişiler tarafından karşılanamıyorsa, KOSGEB’e doğrudan başvuru yapılabilecektir. Girişimcilik dersleri sırasında projelerin nasıl hazırlanacağı konusunda da bilgilendirilen öğrenciler, bu süreci hem en kısa sürede atlatacak hem de hazırlamış oldukları projelerde destek alma oranlarını arttıracaktırlar. İlk kez üniversite öğrencilerine uygulanan bu derslerde, kişilerin alacakları ilk sertifikalar, Ocak ayında sonlanacak olan Güz Dönemi’nden itibaren verilmeye başlanacak ve adaylar belgelerini elden teslim alacaklar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

KOSGEB KOBİ Gelişim Destek Programı

KOSGEB KOBİ Gelişim Destek Programı

KOSGEB KOBİ Gelişim Destek Programı Ülkemizde faaliyet gösteren işletmeler arasında bir değerlendirme yapıldığı zaman, resmi …

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.