Anasayfa » KOSGEB Destekleri » Yeni Girişimci Desteği
Yeni Girişimci Desteği
Yeni Girişimci Desteği

Yeni Girişimci Desteği

KOSGEB Yeni Girişimci Desteği

KOSGEB tabanına kayıt olan kişilerin faydalanacağı Yeni Girişimci Desteği, günümüzde en çok araştırılan ve ne yazık ki net bir bilgiye ulaşılması en zor olan destek programlarından bir tanesidir. Bu programa göre, destek almak isteyen kişilerin, KOSGEB ya da anlaşılan kamu kurum ve kuruluşları tarafından düzenlenen uygulamalı girişimcilik eğitimlerini tamamlaması, girişimcilik sertifikası ve katılım belgesini de onaylı bir şekilde alması gerekmektedir. Bu belgeleri tamamlayan kişiler, aynı zamanda bağlı olacaklar İş Geliştirme Merkezi’ne giderek kayıt olmaları gerekmektedir. Bu adımları tamamlayan kişiler, KOSGEB merkezlerine başvurarak detaylar hakkında bilgi alabilirler.

Başvuruların KOSGEB merkezlerinden yapılacağı Yeni Girişimci Desteği’nde, adaylar ilk olarak kurmak istedikleri ya da geliştirmek istedikleri ürün ya da fikirlerin, projelerini yazmak zorundadırlar.

Yeni Girişimci Desteği almak için hazırlanan projeler,

KOSGEB Merkezleri’nde bulunan Değerlendirme ve Karar Kurulları tarafından değerlendirilecek, ardından da kişilere KOSGEB veri tabanı üzerinden sonuçları bildirilecektir. Eğer, hazırlamış olduğunuz projede yanlış bir içerik bulunuyor ya da geliştirilmesi, detaylandırılması gereken bir içerik söz konusu ise, KOSGEB tarafından sizlere yazılı bir metin gönderilecek, bu metinde yazılan ve projenizde belirlenmiş olan eksikliklerin de en kısa sürede giderilmesi gerektiği bildirilecektir. Bu adımı atladıktan sonra, incelenen projeler onaylanırsa, destek ödemeleri alınmaya başlayacaktır. Kişilerin alacakları destek programları ise, doğrudan kendilerine teslim edilmeyecektir. İşlerini geliştirmek adına kişilerin kendi adlarına ya da işletmelerinin tüzel kişiliği adına yapmış oldukları tüm harcamaların ve bu harcamalara yönelik resmi olarak hazırlanan fatura, faturanın yerini tutacak ıslak imzalı belge, banka üzerinden yapılan ödemeleri gösteren banka dekontu ya da tahsilat makbuzu gibi resmi belgelerin, KOSGEB merkezlerine ibraz edilmesi gerekmektedir. Bu belgeler teslim edildikten sonra, desteklerden faydalanılacaktır.

KOSGEB’e sunulan bu gider belgelerinden sonra,

Kişilere toplamda 30 bin lira kadar geri ödemesiz hibe uygulanacaktır. Fakat, tutarlar 30 bin lirayı aşmış olarak görünüyorsa, bu durumda, 70 bin liraya kadar KOSGEB tarafından faizsiz ve kolay ödeme seçenekleri bulunan krediler verilecektir. Verilen 30 bin liralık hibelerden faydalanabilmek için de yaptığınız giderlerin işletmenin kuruluşunda, makine tedariği yapılmasında ve temel giderlerde harcanmış olması gerekmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

KOSGEB KOBİ Gelişim Destek Programı

KOSGEB KOBİ Gelişim Destek Programı

KOSGEB KOBİ Gelişim Destek Programı Ülkemizde faaliyet gösteren işletmeler arasında bir değerlendirme yapıldığı zaman, resmi …

Bir yorum

  1. yeni girişimcilik eğitimi kayıt için kolay sistem olamazmı sayfalar arasında kayboluyoruz

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.