Anasayfa » KOSGEB » KOSGEB iş planlaması nasıl hazırlanır ?
KOSGEB iş planlaması
KOSGEB iş planlaması

KOSGEB iş planlaması nasıl hazırlanır ?

KOSGEB iş planlaması nasıl hazırlanır?

KOSGEB; KOBİ adaylarına verdiği eğitim sonucunda bir iş planlaması talep etmektedir. 70 saat süren eğitim sonrasında KOBİ adaylarına sertifika verilir ve KOSGEB veri tabanına kayıt olma şansı tanınır. Eğer örgün bir üniversitede okuduysanız ve 56 saat girişimcilik dersi aldıysanız KOSGEB eğitimine katılmadan da KOSGEB sertifikası alma şansınız vardır. KOSGEB tarafından yapılan eğitim sırasında iş planlaması ile ilgili tüm ayrıntılar gösterilmektedir.

İş planı; standartlar dahilinde oluşturulan bir fizibilite çalışması olarak ele alınabilir ancak KOSGEB daha detaylı bir iş planı istemektedir. KOSGEB’e sunulacak olan bir iş planı; gelecek dönemde işletmenin başarılı olma ihtimallerini ve finansal açıdan varlıklarını ne derecede koruyabileceğini KOSGEB kuruluna kanıtlar nitelikte olmalıdır.

KOSGEB eğitimi sırasında verilen iş planlaması eğitimine göre KOSGEB iş planlaması hazırlanırken nelere dikkat edilir?

 • İşletme kazancını nereden kazanacak sorusuna cevap vermelidir,
 • İşletme zaten var ise işletmenin ne kadar süredir faaliyetini sürdürdüğü önemlidir,
 • İşletmeniz var ise kar düzeyi nedir sorusuna net bir şekilde belgeler ile cevap verilmesi gereklidir, işletme henüz kurulmadıysa ileriye dönük kar beklentisi hakkında ayakları yere basan bir sebep sonuç ilişkisi içerisinde rapor gereklidir,
 • İşletmenin finansman gereksinimi piyasa verilerine göre hazırlanmalıdır ve net bir rakam aralığı belirlenmelidir
 • Finansman desteğinin harcanacağı alan ve neden ihtiyaç duyulduğu sorularına net cevaplar bulunmalıdır.

KOSGEB iş planı nasıl hazırlanır?

 1. Özet bölümü: Mutlaka işletme yöneticisi tarafından hazırlanmalıdır. 2 sayfadan fazla olmaması gerekmektedir. Başvurunuzun farklarını bu bölümde ortaya koymanız ve çarpıcı şekilde ortaya çıkarmanız gerekmektedir. Neden iş planı hazırlandığı ve işiniz için gerekli kaynak vs. bu kısımda yer alacaktır.
 2. İşletme ve Faaliyet geçmişi: Hali hazırda bir işletmeniz var ise bu işletmenin ne kadar süredir faaliyet gösterdiği ve yıllar içerisindeki gelişmeler, eğer bir işletmeniz yok ise neden böyle bir işletme kurmak istediğinizi açıklamanız bu bölümde önem arz eder.
 3. İşletmenizdeki ürün ve hizmetler: İşletmenizde ne satıldığı ya da ne satılmak istendiği son derece önem arz etmektedir. Bu bölümün en açık ve anlaşılır şekilde yazılması gerekmektedir. Hizmet ve ürünün avantajları ve kalitesi, müşterilere sağlayacakları mutlaka bu bölümde yer almalıdır. Ürünün fiyatı, farklı, rakiplerde olup olmadığı, patent durumu kurulun önem verdiği sorulardır ve bu bölümde mutlaka cevapları olmalıdır.
 4. İşletme yönetimi: KOSGEB yönetim ve personeli son derece önemsemektedir. Bu nedenle yönetime dair olan bilgiler de iş planı içerisinde yer almalıdır. İş planının bu kısmında şeffaflık büyük önem taşımaktadır. Projenizin kilit isimlerini bu kısımda mutlaka tanıtmanız ve rollerini net bir şekilde belirtmeniz önemlidir. Bunun yanı sıra projenize en ufak katkı sağlayacak personeli dahi bu kısımda bulundurmanız ve görevini net bir şekilde tanımlamanız önemlidir.
 5. Pazarlama: İş planı hazırlandığı sırada genel olarak en fazla zorlanılan kısım pazarlama kısmıdır. Yönetimden sonra dikkat edilen 2. Bölüm olduğunu söylemek mümkündür. Bir işletmenin kazanmaya ve büyümeye devam etmesini sağlayan pazarlama stratejileridir. İşletmenizin ayakta kalıp kalamayacağına bu kısım içerisinde verdiğiniz bilgiler ışığında karar verilecektir. Bu bölümde pazarladığınız hizmet ya da ürünün küresel mi yoksa yerel mi olduğunu açıklamanız ve pazardan beklediğiniz payı rasyonel gerçeklikler ile ortaya koymanız gereklidir. Bu kısımda mantık silsilesi oluşturmanız ve ayakları yere basan bir satış stratejisinden bahsetmeniz büyük önem taşımaktadır.
 6. İmalat ve hizmet süreçleri: Verdiğiniz hizmetin ya da ürünün imalat ve sunum süreçlerini aşama aşama anlatmanız gereken bir bölümdür. Üretim kapasiteniz ve işçi başına verilen hizmet istatistikleri de yer almalıdır.
 7. İşletme finans bilgileri: İşletmeye ait olan gerçek ve gerçekçi rakamlar bu bölümde yer almalıdır. KOSGEB bu kısımda yer alan rakamlara önem vermektedir. Finansal bilgiler kısmında mali tablo, brüt kar marjı, vergiden önceki net gelir son derece önemlidir. Hazırlanan tabloların vergi kanunlarına uyumuna da bu bölümde bakılır.
 8. Risk ve getiriler: KOSGEB girişimci ve işletmeci olarak ayakları yere basan kişiler istemektedir. Bu bölümde net bir şekilde tüm risk guruplarını bildiğinizi ve bu riskleri göze almanıza neden olan getirileri açık bir şekilde ifade etmeniz gerekmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

KOSGEB Hatay

Bursa Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi – 16.07.2016

Kosgeb Hizmet Birimi : KOSGEB BURSA MÜDÜRLÜĞÜ Sorumlu Personel : SEVDA ŞENOL İş Birliği Yapılacak …

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.