Anasayfa » KOSGEB » Kosgeb’ in Türkiye’ de Teşvik Verdiği Bölgeler
Kosgeb İstanbul
Kosgeb İstanbul

Kosgeb’ in Türkiye’ de Teşvik Verdiği Bölgeler

Kosgeb’ in Türkiye’ de Teşvik Verdiği Bölgeler

Kosgeb Türkiye’nin her yerinde, her bölgesinde teşvik vermektedir. Fakat Kosgeb’ in vereceği teşvik,  bölgelerin gelişim tablosuna göre değişmektedir. Örneğin sanayisi gelişmemiş bir bölgede Kosgeb’ in vereceği destek sanayisi gelişmiş bir bölgedekine göre daha düşüktür. Bunun dışında illerdeki asgari ve sektörel yatırım tutarlarının limiti de göz önünde bulundurulmaktadır.

Bu gün Kosgeb’ in en çok teşvik verdiği bölgeler turizm gelirleri yüksek bölgelerdir. En az teşvik verdiği bölgeler ise Güneydoğu ve Doğu bölgeleridir. İkinci olarak en çok teşvik alabilen bölgeler Ege ve İç Anadolu bölgeleridir. Bu bölgelerin bazı kesimlerinin tarıma elverişli olması ve sanayi bakamından gelişmiş olması da cabasıdır. Buna en büyük örnek Ege’ de İzmir, İç Anadolu’ da ise Konya ilidir.

 

Doğu ve Güneydoğu Teşvik ve Destek Programları

Terör ve diğer olumsuz şartlardan kaynaklanan bir takım geri kalmışlıkların söz konusu olduğu Doğu ve Güneydoğu illerinde Kosgeb teşviki sağlamak amacı ile bu bölgelere yatırım yapacak olan işletme sahiplerini gelir vergisi stopajından muaf tutarken, bu kişilere sigorta primi desteği de sağlıyor.

Yatırımı ve sanayi gücü düşük başka illerde de değişik teşvikler söz konusu. Bunlardan bazıları da faiz desteği ve KDV iadesi olarak yatırımcıya sağlanıyor. Buradaki amaç gelişmemiş bölgelere daha fazla yatırım yapılmasını sağlamak, devlet ve millet olarak faydasını eşit bir şekilde görmektir.

Kosgeb Yeni Teşvik Uygulamaları

Bakanlar Kurulu kararı ile 5.06.2012 tarihinde yürürlüğe giren Kosgeb yeni teşvik kanununa göre dört ana başlık altında hemen hemen bütün teşvik programlarında değişiklikler yapılmıştır. Bu başlıklar genel teşvik uygulamaları, bölgesel teşvik uygulamaları, büyük ölçekli yatırımların teşviki, stratejik yatırımların teşviki olarak sayılabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

KOSGEB Hatay

Bursa Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi – 16.07.2016

Kosgeb Hizmet Birimi : KOSGEB BURSA MÜDÜRLÜĞÜ Sorumlu Personel : SEVDA ŞENOL İş Birliği Yapılacak …

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.