Anasayfa » Genel Destek Programı » KOSGEB Destekleri Nelerdir ?
kosgeb desteği nasıl alınır
kosgeb desteği nasıl alınır

KOSGEB Destekleri Nelerdir ?

KOSGEB Nedir? KOSGEB Destekleri Nelerdir?

kosgeb destekleri

Kısa olarak KOSGEB şeklinde ifade edilen kurumun adı, küçük ve orta ölçekli işletmeleri geliştirme idaresi başkanlığıdır. 1990 yılının Nisan ayında kurulan KOSGEB, halen bilim sanayi ve teknoloji bakanlığına bağlı olarak hizmetlerini sürdürmektedir. Kuruluş amacı, KOBİ olarak bilinen küçük ve orta ölçekli işletmelerin desteklenmesi ve sanayideki güçlerinin rekabet edebilecek seviyeye getirilmesidir. Günümüzde aynı amaç ile çalışmalarını sürdürmekte olup, yeni girişimcilere destek hizmetlerini de yürütmektedir.

KOSGEB tarafından sağlanan destekler belirli sektörleri kapsamaktadır. KOSGEB tarafından desteklenen sektörler arasında; madencilik ve taş ocakçılığı, imalat sanayi ve elektrik ile gaz, buhar ve iklimlendirme üretim ve dağıtımı, kanalizasyon atık yönetimi ve iyileştirme faaliyetleri, inşaat sektörü, motorlu kara taşıtlarının ve motosikletlerin onarım sektörü yer almaktadır. Ulaştırma ve depolama hizmetleri ile konaklama ve yiyecek hizmetleri faaliyetleri, bilgi iletişim sektörü, mesleki, bilimsel ve teknik faaliyetler, idari ve destek hizmet faaliyetleri, kültür ve sanat eğlence ile dinlence ve spor faaliyetleri ve diğer hizmetlerde, KOSGEB destekleri arasında bulunmaktadır.

KOSGEB Desteklerine Başvuru Nedir?

KOSGEB destekleri olarak bilinen ve yukarıda açıklanan sektörlere yönelik desteklerin alınabilmesi için, yapılması gereken belirli işlemler bulunmaktadır. Öncelik KOSGEB veri tabanlarına kayıt işleminin gerçekleştirilmesidir. Bunun için KOSGEB ana sayfasına gelinmeli, e-kobi olarak görülen bölümde KOSGEB veri tabanına kayıt hanesine geçilmeli ve KOSGEB’e ilk başvuru seçeneği bulunarak, KOSGEB veri tabanı kayıt işlemi tamamlanmalıdır. Veri tabanı kayıt işlemi tamamlandıktan sonra, işletmenin KOBİ yani mikro veya küçük ya da orta ölçekli işletme olup olmadığının belirlenebilmesi maksadı ile beyanname doldurulmalıdır. Beyanname doldurum işlemi tamamlanınca, KOSGEB uzmanları tarafından kontrol safhası başlatılmaktadır. Kontroller tamamlandıktan sonra ise, KOSGEB desteklerine, hibelerine ya da kredilerine başvuru yapılmaktadır.

KOSGEB Kredileri Kimlere Sağlanır?

KOSGEB kredileri yalnızca KOBİ olarak bilinen mikro veya küçük ya da orta ölçekli işletmemeleri kapsamamaktadır. Girişimci adayları da, KOSGEB kredilerinden yararlanabilmektedir. Projesini, hazırlayan girişimcilik destek programına katılarak başarı ile tamamlayıp, sertifika alanlar, 30.000 Türk lirasından 70.000 Türk lirasına kadar kredi yardımı alabilmektedir.

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

KOSGEB Projesi Ne Demektir?

KOSGEB desteklerinden yararlanmayı talep eden girişimciler, hangi sektörde yer alacaklarını, ne maksat ile bu işi kuracaklarını ve nasıl istihdam yaratacaklarını belirtmek maksadı ile bir plan hazırlamak sorundadır. Bu planın hazırlanmasında girişimcilerin iş planı hakkında ve fizibilite çalışmaları hakkında bilgi sahibi olmaları ya da araştırma yapmaları gerekmektedir. İş planı tamamen bir stratejidir. Sağlıklı bir plan oluşturulması, KOSGEB desteğinin alınması anlamına gelebilecektir. Bireyler bazen iş planının hazırlanmasında yetersiz kalabilmektedir. Girişimcilik kurslarına gidilmekte, sertifika alınmakta ancak iş planı hazırlanması konusunda yetersiz kalınmakta ve gerekli olan kredi sağlıklı plan yapılamamasından dolayı alınamamaktadır. Bu gibi durumlar ile karşılaşılması halinde, verilecek en sağlıklı karar, özel teşebbüslerden profesyonel yardımların alınmasıdır. KOSGEB destek hizmetleri alanında çalışan birçok özel teşebbüs bulunmakta olup, çoğu iş planı hazırlanması konusunda deneyim sahibi olmuş, profesyonel işletmelerdir.

KOSGEB Destekleri, Teşvikleri ve Hibeleri Nelerdir?

Gelişen işletmeler piyasası, KOBİ destek programları, girişimcilik destek programları ve genel destek programları ile tematik proje destek programı, KOBİ proje destek programı ve iş birliği ile güç birliği destek programı KOBİ destek programları arasında yer almaktadır. Ayrıca, arge inovasyon ile endüstriyel uygulama destek programları ile kurumsallaşma ve markalaşma destek programları ve laboratuar hizmetleri destek programı da, KOSGEB destekleri arasında yer almaktadır.

KOSGEB Girişimci Desteklerine Kimler Başvurabilir?

KOSGEB girişimci destek kredisi, yeni işletme açmak isteyenlere yönelik verilen bir destek kredisidir. Girişimci ruhunun ön plana çıkarılması ve bireylerin istihdam yaratarak kazanç elde etmesi amacı ile geliştirilen programa isteyen herkes katılabilmektedir. Programın uygulanmasında ilk aşama, girişimcilik eğitimlerinden başlamaktadır. KOSGEB girişimci kredisi almak isteyenlerin bu eğitimlere katılması, devamlılığı sağlaması ve eğitim sonunda sertifika alması şarttır. Sertifika sahibi olanların daha sonra, KOSGEB tarafından istenilen belgeleri tamamlaması ve iş planları ile birlikte kuruma başvuru yapması gerekmektedir. Bu grubun haricinde, üniversitelerin genç girişimci programlarına katılım sağlayanlarda aynı gruba dahil olmakta ve KOSGEB girişimci destek kredisi almaya hak kazanmaktadır. Kısacası KOSGEB girişimcilik destekleri belirli şartlara bağlı olan destekler anlamına gelmekte olup, önemli olan bir iş yeri açmaya ciddi olarak niyetlenmek, gerekli fizibilite çalışmalarını yapmak, sağlıklı bir iş planı hazırlamak ve istihdam yaratmaya yönelik planlamaları yaparak, KOSGEB’e başvurmaktır.

Kaynak: https://goo.gl/fwE5rb

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

KOSGEB AFYONKARAHİSAR İL MÜDÜRLÜĞÜ YENİ “GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMLERİ” PROTOKOLLERİ İMZALADI

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) afyonkarahisar İl Müdürü Mustafa …

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.