Anasayfa » KOBİ Destek » Kimler Kobi Kredisi Alabilir ?
kobi
kobi

Kimler Kobi Kredisi Alabilir ?

Küçük ve Orta ölçekli İşletme İdaresi Başkanlığı olarak bilinen KOSGEB, kurumların araştırma ve geliştirme faaliyetleri ile bulundukları alanda rekabetin artırılması için gerekli mali desteği sağlanmaktadır.

Devlet eli ile çiftçi ve esnafın desteklenmesi sayesinde döner sermayede hareketlilik sağlanmakta ve ülke piyasası da canlı tutulmuş olmaktadır.

İşletmelerin Kobi Kredisi Alabilmek İçin Hangi Şartları Sağlamaları Gerekir?

Kurumların kobi kredisi alabilmek için belli şartları sağlaması gerekmektedir. Kimler kobi kredisi alabilir diye sorulduğunda, bu kurumların başında, yıllık mali bilançosu 40 milyon Türk Lirasının üzerinde olan kurumlar gelmektedir.

Bununla birlikte, bir kurumun devletten mali destek alabilmesi için kayıtlı çalışan sayısının 250 den az olmaması gerekmektedir. Bu şartları sağlayan kurumlar kobi statüsünde yer almakla birlikte yine belli şartları sağlamadıkları durumda KOSGEB kredisi alamayacaklardır.

Bu şartlardan en önemlileri ise kurumların kendi rekabet ettikleri alanların meslek odalarına üyeliklerinin bulunmasıdır. Bu şartlar sağlandıktan sonra kobiler, kobi birimlerine başvurularını yaparak destek almaya başlayabilmektedir.

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Söz konusu destek, ar-ge, reklamcılık giderleri, tanıtım ve iş gezileri, eleman temini konusunda olabilir. Desteğin türü kurum tarafından belirtilmelidir.

Hangi Bankalar Devlet Destekli Kredi Verir?

Bankalardan kobi kredisi alabilmek için ise esnaf kefalet odası ve ticaret odasına üye olan bir esnaf olmak gerekmektedir.

Devlet destekli esnaf kredisi alırken, söz konusu odalara üyeliğini gerçekleştirmiş olan esnaflar, yıllık mali bilançolarını belgeleyerek bankaya sunduktan sonra, yapılan incelemeler sonucunda esnaf kredisi almaya hak kazanabilirler.

Ülkemizde, esnafın ve çiftçinin devlet destekli kredi alabileceği üç banka bulunmaktadır. Halk Bankası, Vakıflar Bankası ve Ziraat Bankası, bahsedilen bu üç banka olmakla birlikte, Ziraat Bankası genellikle tarım kredileri, çiftçi kredileri gibi kredi türlerini desteklemektedir.

Esnafı destekleyen bankalar ile Vakıflar Bankası ile Halk Bankası olmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

kobi

KOBİ – Kobi destek

KOBİ – Kobi destek Bu gün Türkiye şartlarına göre en küçük işletme sayılabilecek KOBİ tanımı …

4 yorumlar

  1. Bizi arayıp kobi kredisi almak itermisiniz Devlet destekli diye sorduklarında bende böyle bir haktan faydalamak istedi başvuru yaptım bir gün sonra mesaj geldi ve daha sonra telefonla arandım kredimin onaylandığını ve gerekli evrakların adresime yollandığını taslim aldığımda yediyüz yirmi tl ödeme yapmam gerekiyormuş ne kadar doğru olup olmadığını öğrenmek münkünmü

    • Merhaba hiçbir şekilde itimat etmeyiniz KOSGEB sizden hiçbir şekilde para istemez ve hiçbir kursu vs ücretli değildir tamamen ücretsizdir detaylı bilgi için 444 15 17 telefon numarasından bilgi alabilirsiniz.

  2. MERHABA KOBIKREDI AB DEVLET DESTEKLİ 75000 HİBE 250000 FAİZSİZ KREDİ DİYE TELEFONUMA MESAJ GELDİ Dün aradım başvurdumbugün yine mesaj gelgi başvurum onaylanmış projeniz evraklar vermiş olduğum adrese yollanmış no ları 02129980322

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.