Anasayfa » İŞKUR » İŞKUR işsizlik maaşı nasıl alınır ?
İŞKUR işsizlik maaşı nasıl alınır
İŞKUR işsizlik maaşı nasıl alınır

İŞKUR işsizlik maaşı nasıl alınır ?

İŞKUR işsizlik maaşı nasıl alınır ?

İŞKUR, Türkiye çapında istihdam seviyesinin artması ve işsizlik oranının düşmesi için tasarlanan bir kuruluştur. Bu kuruluş sayesinde işsizlik her geçen gün azalmakta ve işsiz kalan kişilerin de işsizlik dönemini rahat bir şekilde geçirmesi amaçlanmaktadır. İşsizlik sorunu ile ilgili olarak İŞKUR her gün birçok politika geliştirmektedir.

Dünyanın gelişmiş ülkelerinde insan kaynakları departmanları dışında işçi için danışmanlık yapan firmalar da oldukça ön plandadır. Bu departmanlarda işçiler CV hazırlar ve danışmanlık bürolarına uğrar ve kendileri için uygun işlere yönlendirilmek adına haber beklerler. Yurt dışında genel olarak özel kuruluşlar tarafından gerçekleştirilmekte olan bu hizmet Türkiye için şu anda İŞKUR tarafından yürütülmektedir.

İŞKUR sadece işveren ve işçi arasında bir köprü görevi görmez, aynı zamanda işsizlik dönemi için işsizlik maaşı bir diğer ismi ile işsizlik sigortası sağlıyor olması da İŞKUR’u devletin önemli kurumlarından biri haline getirmiştir.

İŞKUR, belirli şartları yerine getiren, sigortalı olarak bir dönem çalışmış ve ardından işsiz kalmış olan mağdur kişilere, mağduriyetini en aza indirmeyi amaçlayarak işsizlik ödeneği vermektedir. İşsizlik ödeneği bir sigorta özelliği taşımaktadır.

Sigorta özelliği taşıyor demek; sizin çalıştığınız dönem boyunca sigortanıza ek olarak işsizlik sigortası da maaşınız üzerinden kesilmekte ve işsiz kaldığınız dönemlerde bu üret size yansıtılmaktadır. İşsizlik maaşınızın süresini ve işten ayrıldığınız döneme kadar olan çalışma süreniz belirlemektedir.

Kimler işsizlik ödeneğinden faydalanabilir?

İşsizlik ödeneği almak isteyen kişilerin 120 gün sürekli olması şartı ile son 3 yıl içerisinde en az 600 gün prim ödemesi gereklidir. Tüm bunlara rağmen işsizlik ödeneği almanız için bazı kanun şartlarını da yerine getiriyor olmanız gereklidir. İşsizlik sigortası için en önemli kural işçinin, işsiz kalmasında etik dışı ya da iş yerindeki yükümlülüğünü yerine getirmemesi, keyfi durumların söz konusu olmaması gerekmektedir.

 • Kişi kendi kontrolü dışında gelişen nedenlerden dolayı işsiz kalmış olmalıdır. (Şirketin küçülmeye gitmesi, şirketin batması vb…)
 • İşten ayrılmadan önceki çalışmakta olduğu 120 günün primi kesintisiz bir şekilde ödenmiş olmalıdır.
 • İşten ayrılmadan önceki 120 günde sürekli olarak çalıştığı görünmelidir.
 • İşten ayrıldığı dönem öncesindeki 3 yıllık süre içerisinde minimum 600 gün olacak şekilde işsizlik sigortası primi ödenmiş olması gereklidir.
 • İşçinin iş akdi sonlandırıldıktan sonra, işçinin 30 gün içinde İŞKUR’a elektronik ortam yardımıyla ya da direkt olarak başvuru yapması gerekmektedir.

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Bu şartları sağlamanız halinde İŞKUR tüm işsizlik sigortası işlemlerinizi gerçekleştirecektir. İşsizlik sigortası ile ilgili olarak bilinmesi gereken en önemli hususlardan birisi de İŞKUR’un hiçbir şart altında işsizlik primi talep etmediğidir.

İşsizlik primleri; işveren tarafından sizin maaşınız oranında yatırılmaktadır. Maaşınızın durumuna göre bu miktar değişim gösterir. Maaşınıza göre primin değişiklik gösterdiği gibi işsiz kaldığınız dönemde yatırılan prim miktarı işsizlik sigortanızın ödenmesini de etkiler ve miktar değişiklikler gösterir.

İşsizlik ödeneğine nasıl başvuru yapılır?

 • İşvereninizin işten ayrılma bildirisi düzenlenmesi gerekmektedir
 • İşten ayrılma bildirisi ile beraber, kimlik belgesi de edinilmelidir
 • Belgeler ile beraber 30 günü aşmadan İŞKUR ofislerine gidilmelidir
 • Başvuru işlemi iskur.gov.tr üzerinden de talep dilekçesi düzenlenerek yapılabilmektedir

Başvuru işlemleri ardından bir süre durumunuz incelenir ve bu inceleme sırasında kişinin işsizlik ödeneğini hak edip etmediğine bakılır. İşvereniniz; işten ayrılma belgesi düzenlemez ise kişinin maxsimum 30 gün içinde kimlik belgesini alarak işverenin bağlı olduğu İŞKUR müdürlüğüne gitmesi ve durumu burada izah etmesi gerekmektedir.

İşvereniniz her durumda size işten çıkarılma belgesi düzenlemek zorundadır. İşvereninizden neden işten çıkarıldığınıza dair yazılı, imzalı ve kaşeli bir belge almanız sizin için tüm işlemleri oldukça kolaylaştıracaktır. Sizi işverene yönlendiren İŞKUR ise işvereniniz ile yaşadığınız sorunu İŞKUR’a anlatmanız halinde konu ile ilgili gerekli yasal yaptırımlar uygulanır.

İŞKUR ile beraber bir iş yerine başvurduğunuz ve işsiz kaldığınız zaman, işveren İŞKUR ile direkt muhatap olduğu için İŞKUR devreye girer ve durum ile alakalı detaylı bir bilgi edinir. İşverenin sizin ile ilgili herhangi bir iddiası var ise ve bu durumu kanıtlar ise işsizlik sigortası ödenmesi mümkün olmayacaktır.

İşveren, iş yerinde yaptığınız etik dışı ya da yasalara aykırı ve iş yeri yönetmeliğini ihlal eden herhangi bir durumu iddia ediyor ise bu durumu raporlamalı ve belgelemelidir.

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İstanbul girişimcilik eğitim programı

İşinizin Patronu Olmak İster Misiniz? İŞKUR, Kuruma kayıtlı kişilere yönelik olarak kendi işlerini kurmalarına ve …

2 yorumlar

 1. Mrhblar ben özel güvenlik görevlisi olarak çalışmaktaydim ancak hastalandım üç ay kadar raporlu kaldım sonra 3600 yasasından yararlanarak işten çıkmam gerekti bu durumda işsizlik maaşı alabilirmiyim

 2. KOSGEB işsizlik odeneği

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.