Anasayfa » KOSGEB » Girişimcilik Sertifikası Nedir?
Girişimcilik Sertifikası
Girişimcilik Sertifikası

Girişimcilik Sertifikası Nedir?

Girişimcilik Sertifikası Nedir?

KOSGEB; desteklerini belirli şartları sağlayan küçük ve orta ölçekli işletmelere vermektedir. KOSGEB’in aradığı en önemli şartlardan biri girişimcilik sertifikası sahibi olmanızdır. Sertifikanızın mutlaka KOSGEB tarafından kabul gören bir niteliği olmalıdır. Üniversitelerde verilen girişimcilik dersleri sonucunda edindiğiniz sertifikalar KOSGEB için geçerlidir. Bu durumda KOSGEB girişimcilik kursları üniversite ayarında eğitim veriyor demek yanlış olmayacaktır. KOSGEB tarafından sertifika alabilmeniz için bir takım eğitimlere tabii olmanız ve eğitimleri başarılı bir şekilde sonuçlandırmanız şartı aranmaktadır.

Girişimcilik eğitiminin içeriği nedir?

Girişimcilik eğitimi 70 saat kadar süren bir eğitimden oluşmaktadır. Bu süre genel olarak 30 ile 45 gün arasında tamamlanmaktadır. Kurs esnasında genel anlamda katılımcılara 4 ana bilgi verilmeye çalışılır.

 1. Vizyon ve beceri; bu aşamada kişiler bir teste tabi tutularak girişimci olup olamayacağınız yönünde kanaatlerin edinmesi amaçlanır. Testten 70 ve üzeri almanız halinde kursa katılma şansınız olacaktır. Test çoktan seçmeli bir şekilde olaylar karşısında vereceğiniz tepkilerden ve kendiniz açısından durumları nasıl tanımlayacağınız yönünde soru tarzları barındırmaktadır.
 2. Tanım; kursun detayları ile ilgili bilgiler verilmektedir. Bu sayede hayati önem taşıyan bilgileri daha hızlı bir şekilde kavramanız amaçlanır.
 3. Pratik; kursun en önemli aşamalarından biri atölye çalışmasıdır. Bu çalışmalar iş planı hazırlarken size yardımcı olacak etkinlikler içermektedir.
 4. Planlama; bu aşamada iş fikirlerinizin daha ayakları yere basan ve düzenli bir şekilde oluşturulması amaçlanır. İş planı aynı zamanda fikrinizi savunduğunuz ikna edici doneleri bir araya getirmenizi ve etkin olacağınız pazarı tanımanızı da amaçlar bir niteliktedir.

Girişimcilik eğitimi 70 saat sürerken en az %80’lik kısmında yer almanız gerekmektedir aksi halde sertifikayı almanız mümkün olmayacaktır. Sertifika almadan KOSGEB tarafından sağlanan kredi imkanlarından yararlanmanız mümkün değildir.

Girişimcilik sertifikası almak için gereken şartlar;

 • Reşit olmanız gereklidir. 18 yaş altı kişilerin başvuruları değerlendirilmemektedir. Sistem üzerinde başvurular sürekli olarak görünür. İlk başvurusu reddedilen adayların yeniden değerlendirilmesi zorlaşmaktadır.
 • İŞKUR tarafından girişimcilik sertifikası alacaksanız; İŞKUR kaydınızın olması ve aynı zamanda işsiz olmanız gereklidir.
 • Bu eğitimden ilk defa yararlanıyor olmanız şartı aranmaktadır.
 • İŞKUR ile başvuru yapan kişilerin danışmanının hakkında olumlu görüşler içerisinde olması gerekmektedir. Kurs süresince de sizinle ilgili olumlu düşünceleri olmadığı takdirde bu belgeyi almanız mümkün değildir.

Girişimcilik eğitimi kişilerin iş yaşamında başarılı olmasını sağlayan ögeler içerdiği için mutlaka alınmalıdır. Bu sertifikaya sahip olmayan ya da gereli içerikleri barındırmayan sertifikalara sahip kişilerin KOSGEB iş planı başvuruları kabul edilmemektedir. Başvurunuzun kabul edilerek kuruldan dönmesi yeniden bir şansınız olması anlamına gelirken başvurunuzun kabul edilmemesi ikinci bir başvuruda zorlanacağınız anlamına gelmektedir. Başvurunuzun kabul edilmesi için en önemli nokta ise iş planı ve sertifikanızdır. Girişimcilik kursları tamamen ücretsiz olarak verilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

KOSGEB Hatay

Bursa Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi – 16.07.2016

Kosgeb Hizmet Birimi : KOSGEB BURSA MÜDÜRLÜĞÜ Sorumlu Personel : SEVDA ŞENOL İş Birliği Yapılacak …

4 yorumlar

 1. Bu sertifikayı almadan 50 bin hibe 100 bin faizsiz krediden faydalanma şansım nedir acaba ?

 2. Merhabalar,ben İstanbul Üniversitesi 4.sınıf öğrencisiyim.Fakat okulumu bu yıl bitiremiyorum.Yaz tatilimi değerlendirerek girişimcilik kurslarınıza katılmak istiyorum.Şartlarda İŞKUR kaydınızın olması ve aynı zamanda işsiz olmanız gereklidir deniyor.Benim sorum;işkur kaydı için mezun olmam yahut işsiz sayılmam için yine mezun olmam şart mıdır?Okulumu bitirmeden işsiz sayılıp Kosgeb kurslarından faydalanamaz mıyım?Bu konuda bana yardımcı olabilirseniz çok mutlu olurum.
  İyi çalışmalar dilerim.

  Not:Bu iletyi mail yoluyla atmayı denedim ama pek çok kez başarısız oldu,o yüzden yoruma yazmak zorunda kaldım.

  • Merhaba ;
   İŞKUR kaydı için öğrenci olmanız veya çalışıyor, çalışmıyor olmanız farketmez size en yakın işkur müdürlüğüne gidip girişimcilik belgesi için kayıt yaptıracağım derseniz işleminizi yapacaklardır kayıt olduktan sonra size en yakın kurs tarihini bulup eğer o kursta yer var ise kayıt olabilir yer kalmamış ise ileri bir tarihe kayıt olabilirsiniz. 70 saatlik bir eğitimden sonrada girişimcilik sertifikanızı alarak hayallerinize giden bu yolda ilk adımı atabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.