Anasayfa » KOSGEB Destekleri » KOSGEB KOBİ Gelişim Destek Programı
KOSGEB KOBİ Gelişim Destek Programı
KOSGEB KOBİ Gelişim Destek Programı

KOSGEB KOBİ Gelişim Destek Programı

KOSGEB KOBİ Gelişim Destek Programı

Ülkemizde faaliyet gösteren işletmeler arasında bir değerlendirme yapıldığı zaman, resmi verilere göre KOBİ’lerin %99 oranında etkin bir rolü olduğundan söz edilmektedir. Fakat, KOBİ olarak değerendirilen ve faaliyetlerine devam eden işletmeler, zaman zaman ortaya çıkan ekonomik krizler ya da işletmelerindeki gereken gelişimleri sağlayamamalarından dolayı, üretim ölçeklerini düşürmekte, üretim kalitesi açısından gerilemekte ya da mecbur sebeplerden dolayı işletmelerini kapatmaktadırlar. Bu nedenlerin geneli finansman yönünde sıkışıklık yaşanmasından ve işletmelerin kriz dönemlerinde nasıl kontrol edilmesi gerektiği konusunda net bir bilgiye sahip olunmadığından kaynaklandığı söylenmektedir. Bundan dolayı da KOSGEB başta olmak üzere, kalkınma aşansları ve İş Geliştirme Merkezleri, KOBİ ve girişimciler için eğitim programları düzenlemekte, hazırlanan projeler ile birlikte de yeni işletmelerin kurulması ya da mevcut işletmelerin geliştirilmesi amacıyla hibe programları uygulanmaktadır. KOSGEB tarafından uygulanan bu uygulamların bir örneği de, KOBİ Gelişim Destek Programı’dır.

KOBİ’ler arasında oluşan rekabet güçlerinin eşitlenmesi ve daha iyi duruma getirilmesi, KOBİ’lerin ülke ekonomisine sağlamış olduğu sosyo ekonomik katkıların arttırılması amacı ile KOBİ Gelişim Destek Programı uygulanmaktadır. Bu program, en az 3 en fazla da 36 ay geçerli olan projelere destek verilmesi amacı ile oluşturulmuştur. Geri ödemeli ve geri ödemesiz şekilde finansman desteği sağlanacak olan destek programında, rakamsal veriler ise şu şekildedir.

  • Geri ödemesiz desteklerde üst limit 300.000 TL
  • Geri ödemeli desteklerde üst limit 700.000 TL
  • Proje destek oranları ise, bir ve ikinci bölgelerde %60, geri kalan bölgelerimizde ise %80 oranındadır.

Destek oranlarında ifade etmiş olduğumuz değerler,

Projelerin içeriğine göre belirlenmekte ve burada belirtilen değerler üst sınırları ifade etmektedir. KOBİ Gelişim Destek Programı ile alınabilecek hibe ya da geri ödemeli destekler, sosyal güvenlik primleri, gayrimenkul alım satımları ya da KOSGEB komitesine sunulmuş olan iş planında yer olmayan ibareler üzerine harcanamayacaktır. Bundan dolayı, proje başvurusu onaylanan kişilerin, almış olduğu destekler yapmış olduğu tüm faaliyetleri belgelemesi, resmi bir şekilde belirlenmiş olan bu belgelerin de istenildiği taktirde KOSGEB görevlilerine incelemeleri üzerine sunulması gerekmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Teknolojik Ürün Tanıtım ve Pazarlama Destek Programı

Teknolojik Ürün Tanıtım ve Pazarlama Destek Programı

KOSGEB Teknolojik Ürün Tanıtım ve Pazarlama Destek Programı KOBİ denildiği zaman, akıllara genellikle beden gücüyle …

Bir yorum

  1. Hülya Çeyiz Perde

    Merhabalar..
    Var olan işletmem içinde destek alabiliyormuyum?

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.