Cuma , Ocak 22 2021
Anasayfa » KOSGEB » Kosgeb’ in Türkiye’ de Teşvik Verdiği Bölgeler
Kosgeb Adana
Kosgeb Adana

Kosgeb’ in Türkiye’ de Teşvik Verdiği Bölgeler

Kosgeb’ in Türkiye’ de Teşvik Verdiği Bölgeler

Kosgeb Türkiye’nin her yerinde, her bölgesinde teşvik vermektedir. Fakat Kosgeb’ in vereceği teşvik,  bölgelerin gelişim tablosuna göre değişmektedir. Örneğin sanayisi gelişmemiş bir bölgede Kosgeb’ in vereceği destek sanayisi gelişmiş bir bölgedekine göre daha düşüktür. Bunun dışında illerdeki asgari ve sektörel yatırım tutarlarının limiti de göz önünde bulundurulmaktadır.

Bu gün Kosgeb’ in en çok teşvik verdiği bölgeler turizm gelirleri yüksek bölgelerdir. En az teşvik verdiği bölgeler ise Güneydoğu ve Doğu bölgeleridir. İkinci olarak en çok teşvik alabilen bölgeler Ege ve İç Anadolu bölgeleridir. Bu bölgelerin bazı kesimlerinin tarıma elverişli olması ve sanayi bakamından gelişmiş olması da cabasıdır. Buna en büyük örnek Ege’ de İzmir, İç Anadolu’ da ise Konya ilidir.

 

Doğu ve Güneydoğu Teşvik ve Destek Programları

Terör ve diğer olumsuz şartlardan kaynaklanan bir takım geri kalmışlıkların söz konusu olduğu Doğu ve Güneydoğu illerinde Kosgeb teşviki sağlamak amacı ile bu bölgelere yatırım yapacak olan işletme sahiplerini gelir vergisi stopajından muaf tutarken, bu kişilere sigorta primi desteği de sağlıyor.

Yatırımı ve sanayi gücü düşük başka illerde de değişik teşvikler söz konusu. Bunlardan bazıları da faiz desteği ve KDV iadesi olarak yatırımcıya sağlanıyor. Buradaki amaç gelişmemiş bölgelere daha fazla yatırım yapılmasını sağlamak, devlet ve millet olarak faydasını eşit bir şekilde görmektir.

Kosgeb Yeni Teşvik Uygulamaları

Bakanlar Kurulu kararı ile 5.06.2012 tarihinde yürürlüğe giren Kosgeb yeni teşvik kanununa göre dört ana başlık altında hemen hemen bütün teşvik programlarında değişiklikler yapılmıştır. Bu başlıklar genel teşvik uygulamaları, bölgesel teşvik uygulamaları, büyük ölçekli yatırımların teşviki, stratejik yatırımların teşviki olarak sayılabilir.

Hakkında admin

Check Also

Kosgeb Adana

Kosgeb’ e Nereden Başlamalı

Kosgeb’ e Nereden Başlamalı Türkiye’ de istihdam alanının fazla olmasına karşın kişi başına düşen gelir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.