Anasayfa » Genel Destek Programı » KOSGEB hibe kredisi başvuru şartları nelerdir?
kosgeb hibe kredisi 50 bin tl
kosgeb hibe kredisi 50 bin tl

KOSGEB hibe kredisi başvuru şartları nelerdir?

KOSGEB hibe kredisi başvuru şartları nelerdir?

KOSGEB; küçük ve orta ölçekli işletmelerin büyümesi ve daha hızlı bir şekilde gelişerek pazarda yer alması için hibe krediler vermektedir. KOSGEB sadece hibe kredi vermek ile kalmamakta üst limiti 100 Bin TL olan faizsiz kredi desteği de sağlamaktadır. Türkiye ekonomisinin güçlenmesi için önemli bir kuruluş olan KOSGEB sadece yeni iş kuranlara değil aynı zamanda işletmesi olup da işletmesini büyütmek isteyenlere de kredi yardımlarından bulunmaktadır.

Gerekli şartların sağlanması halinde KOSGEB herkesin başvurularını kabul etmektedir. Peki; KOSGEB girişimci desteğine kimler başvurabilir?

  • Genç girişimciler için tasarlanan bir kredidir
  • Başvuru şartlarını yerine getirmeniz durumunda her yaş gurubunun yararlanması mümkündür,

Başvurusu sonucunda 50 Bin TL hibe kredi desteği ya da 100 Bin TL faizsiz kredi desteği alırsınız.

50 Bin TL olarak üst limit konan hibe desteği yeterli değil ise 100 Bin TL üst limiti olan faizsiz kredi olanaklarından yararlanmanız da mümkündür. Aynı anda iki krediden yararlanma şansınız vardır. 50 Bin TL olan hibe desteği içerisinde işletmenin kurulma aşamasında yardımcı olacak, makine ve ofis için gerekli malzemelerin alınmasına yardımcı olacak, işletmenin giderlerini belli ölçüde karşılamak için gerekli belirli limitler vardır.

50 Bin TL hibe kredi desteği içeriğinde neler var?

  • Kuruluş desteği: 2 Bin TL olarak hesaplanan bu rakam içinde işinizi kurmanız ve hukuki süreç, mali süreç gibi dönemlerde harcadığınız tutarlar bulunmaktadır.
  • Makine ve Teçhizat harcamaları: 18 Bin TL kadar bir limit konan bu kısımda gerekli olan tüm donanımlar ve makineler için yaptığınız harcamalar yer almaktadır.
  • İşletme giderlerine destek: 30 Bin TL kiranız, personellerin giderleri için verilir. Bu sayede işletme faaliyet gösterirken bir takım giderleri ortadan kaldırmış olursunuz.

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

KOSGEB hibe ve kredi destekleri için başvuru şartları neler?

  • Girişimcilik eğitimi almanız ve tamamlamanız gereklidir
  • Proje hazırlamanız ve sunmanız gereklidir
  • KOSGEB kurula projenizi sunduktan sonra onaylanması gerekmektedir
  • Proje kabulü durumunda destek sağlanır

Bu aşamada en önemli olan kısım proje ve sertifika almanız kısmıdır. Her ilde bir KOSGEB Kurumu yer alır. Sizin şehrinizdeki KOSGEB numarasını ve adresini, KOSGEB sitesi üzerinden bulmanız mümkündür.

KOSGEB belirli dönemlerde KOBİ adaylarına seminerler düzenleyerek, KOSGEB ile ilgili bilgiler vermekte ve bu doğrultuda kişilerin KOSGEB seminerlerine katılmasına yardımcı olmaktadır. Her sene belirli dönemlerde verilen KOSGEB eğitimleri öncesinde bir seminer düzenlenmekte ve katılmayı düşünen adaylar bilgilendirilmektedir. Bu seminerlerin saatini ve yerini bulunduğunuz şehirdeki KOSGEB kurumunu arayarak öğrenebilirsiniz.

KOSGEB seminer ardından eğitime katılmak isteyen kişilere bir test düzenlemekte ve bu test sonucuna göre kişileri eğitime çağırmaktadır. Testte başarısız olmanız durumunda bir sonraki seminerde tekrar katılım göstermeniz ve yeniden teste tabii olmanız mümkündür.

Test sonucu olumlu olan adayların 70 saat süren sertifika programını tamamlaması ve ardından burada öğrendikleri bilgiler ışığında bir KOSGEB iş planı hazırlaması gerekmektedir. İş planı kapsamlı bir proje olarak ele alınmalıdır. İş planı krediyi ya da hibeyi almanız için en önemli adımdır ve bu nedenle iş planı ile ilgili detaylı bilgiler eğitim süresince verilmektedir. Eğitim sonunda bir sertifika alırsınız. Bu sertifika size istediğiniz zaman KOSGEB kurumuna bir proje verme yetkisi de verecektir. Eğitim ardından hemen bir proje oluşturmanız ve sunmanız gerekmemektedir.

İş planlaması eğitim süresince size öğretilenler bilgisinde hazırlandıktan sonra KOSGEB birimine verilir. Bu birimde projeniz incelenir ve yeterli bulunması halinde KOSGEB kuruluna gönderilir. Eğer iş planı yeterli değil ise geri bildirim yapılarak KOBİ adayının düzenleme yapılması istenir ya da proje geçersiz kılınır ve düzenleme ardından yeniden değerlendirilir. KOSGEB birimi iş planını onaylar ve KOSGEB kuruluna iş planı gönderilerek veri tabanına kayıt oluşturulması için inceleme sağlanır. Bu aşamada projenizi kendiniz anlatabilir ya da sadece dosya incelemesi ile kuruldan geçebilirsiniz. Kurul; yeterli görmesi durumunda projenizi onaylar aksi durumda da düzenlenmesi için geri bildirim verir ya da projeyi fes eder. Projenizin fes edilmesi yeniden bir proje yazmanıza engel değildir. KOSGEB kuruluna yeniden proje sunabilirsiniz. KOSGEB kurulundan geçmeyen bir projeniz için hibe ya da kredi yardımı almanız mümkün değildir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kosgeb imalatci destegi

İmalatçılar KOSGEB’in bu desteğini kaçırmayın!

Yılmaz SEZER – Yeminli Mali Müşavir Güncel Group Yönetim Kurulu Başkanı Ülkemizdeki ekonomik hayatı canlandırmaya …

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.