Anasayfa » KOSGEB Destekleri » KOSGEB Girişimcilik Destek Programı
KOSGEB Girişimcilik Destek Programı
KOSGEB Girişimcilik Destek Programı

KOSGEB Girişimcilik Destek Programı

KOSGEB Girişimcilik Destek Programı

Girişimciliğin desteklenmesi ve girişimciliğin önüne çıkması muhtemel olan sorunların ortadan kaldırılabilmesi için, KOSGEB tarafından çok önemli adımlar atılmaktadır. Atılan bu adımlara bakacak olursak, yalnızca KOBİ ya da işletmecilere yönelik faaliyetleri değil, her şeye sıfırdan başlayacak olan girişimcilere de destek olunmaya çalışıldığını görebiliriz. Bunun en güzel örneği ise, KOSGEB tarafından uygulamaya konulmuş olan Girişimcilik Destek Programı’dır.

Bu programa göre;

  • Ülkemizdeki girişimcilik faaliyetlerinin desteklenmesi.
  • Girişimcilik faaliyetleri ile başarıyı elde eden kişilerin örnek gösterilerek, kişilerin becerileri doğrultusunda kendi işletmelerini kurmaları konusunda bilgilendirmeler yapılması, bu sayede de ülkemizdeki girişimcilik faaliyetlerinin her geçen gün biraz daha yaygınlaştırılması.
  • Girişimci adaylarına verilecek eğitimler ile birlikte, nitelikli ve başarılı bir işletme modelinin oluşturulmasının sağlanması.

Görüldüğü üzere, Girişimcilik Destek Programı’nda, yalnızca maddi konuda destekler değil, kişilerin işletme kuracakları andan itibaren karşılaşacakları tüm durumlar hakkında da bilimsel ve resmi bilgilerin yer aldığı eğitim programları uygulanmaktadır. Bu eğitimler, KOSGEB veri tabanına kayıt olan kişiler hariç olmak üzere, yeni girişimci adaylarına uygulanacaktır. Bu eğitimlerin ardından da, küçük ve orta ölçekli işletmeler, iş geliştirme merkezlerini yönetebilmek adına kurulmuş olan işletici kuruluşlar ve girişimciler, bu destek programından faydalanabilecekler. Program kapsamında, yalnızca KOSGEB tarafından verilecek olan destekler de bulunmamaktadır. Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’ni başarılı bir şekilde tamamlayan ve Girişimcilik Sertifikası almaya hak kazanan girişimci adayları, ilk olarak Yeni Girişimci Desteği’nden faydalanacaklar. Bununla birlikte de, İş Geliştirme Merkezi Desteği ve İş Planı Ödülleri’nden faydalanma şansına sahip olacaklar.

Destek Unsurları ;

Destek Unsurları
Destek Unsurları

Girişimcilik Destek Programı kapsamında,

Hibe ve geri ödemeli sabit yatırım desteği verilmektedir. Bu desteklerden bölgelere göre farklı şekilde hibe oranları belirlenmiş olurken, kadın girişimciler, birinci dereceden şehit yakınları, engelli vatandaşlarımız ve gazilerimiz, %80 oranında hibelerden faydalanacaklardır. Bunun dışında, geri ödemesiz olarak verilecek hibe desteklerinin üst sınırı 50.000 TL olarak belirlenmiştir. Sabit yatırım desteği adı altında alınan geri ödemeli ve faizsiz sunulan kredilerde ise, üst sınır olarak 100.000 TL belirlenmiştir. Destek oranları ise, bir ve ikinci bölgede %60, diğer bölgelerde %70 oranındadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Teknolojik Ürün Tanıtım ve Pazarlama Destek Programı

Teknolojik Ürün Tanıtım ve Pazarlama Destek Programı

KOSGEB Teknolojik Ürün Tanıtım ve Pazarlama Destek Programı KOBİ denildiği zaman, akıllara genellikle beden gücüyle …

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.