Pazartesi , Ocak 18 2021
Anasayfa » KOSGEB » Kosgeb’ e Nereden Başlamalı
Kosgeb Adana
Kosgeb Adana

Kosgeb’ e Nereden Başlamalı

Kosgeb’ e Nereden Başlamalı

Türkiye’ de istihdam alanının fazla olmasına karşın kişi başına düşen gelir düzeyinin az olmasından kaynaklanan bir fakirlik söz konusu. Her geçen yıl işsizliğin oransal olarak artması da bu fakirlik payına eklenince boş oturmak, gelirlerin yükselmesini hayal etmek büyük saçmalık. Oysa şimdi devlet boş oturmak istemeyenlerin ve tabiri caiz ise ekmeğini taştan çıkartanların yanında.

Devletin bu şekilde var oluş durumuna Kosgeb, yani Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme Başkanlığı deniyor. Her dar gelirli vatandaşın bu kuruma başvuru yaparak, yapmak istediği iş hakkında bilgi vermesi, ayrıca gelir düzeyi hakkında belge getirmesi gerekiyor. Burada önemli olan yola çıkarken kararlı olmaktır.

Kosgeb Başvuru

Kosgeb’ e başvuru yapabilmek için ilk önce kurulmak istenen veya kurulmuş olan işletmenin KOBİ vasfı taşıyıp taşımadığını öğrenmek için KOBİ beyannamesi doldurulmalıdır. Tabi bu işlemi yapabilmek için önce Kosgeb veri tabanı sayfasına üye olup, ondan sonra beyannameyi doldurmak gerekecek.

Verilen beyannamenin KOBİ olup olmadığı Kosgeb denetçileri iş yerini ziyaret ettikten sonra belli olacaktır. Bireylerin planladıkları desteklere başvurabilmeleri uzman desteği ile gerçekleşiyor.

Kosgeb Veri Tabanına Kayıt

Kosgeb veri tabanı kaydı oldukça basit bir işlemdir. Kullanıcının sadece www.kosgeb.gov.tr adresine girip E-KOBİ bölümündeki kaydolma linkine tıklaması gerekiyor. Sonraki aşamada kullanıcı bütün Kosgeb kayıt işlemleri için KOSGEB E-KOBİ kullanıcı adı ve şifresini kullanarak yapacaktır. Bir sonraki aşamada bireyler işletmeleri ile ilgili istenen bütün bilgileri sayfaya girmek zorundadırlar.

Kayıt işlemlerini gerçekleştiren bireylerin en fazla on beş dakika içerisinde bütün işlemlerini tamamlaması gerekiyor, yoksa işlem zaman aşımına uğrayarak donuyor ve işletmeci bireylerin bütün işlemleri en başından tekrarlaması gerekiyor.  İşletme adını tam unvanı ile büyük harflerle girmek gerekiyor.

Hakkında admin

Check Also

Kosgeb Adana

KOSGEB Hibe Kredi ve Destekleri

KOSGEB Hibe Kredi ve Destekleri KOSGEB; küçük ve orta büyüklükte olan işletmeleri geliştirme amaçlı destek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.