Anasayfa » KOSGEB Destekleri » KOSGEB AR-GE ve İnovasyon Destek Programı
KOSGEB AR-GE ve İnovasyon Programı
KOSGEB AR-GE ve İnovasyon Programı

KOSGEB AR-GE ve İnovasyon Destek Programı

KOSGEB AR-GE ve İnovasyon Programı

İşletme sahipleri ve yeni girişimcilerin, ortaya çıkarmış oldukları ürün ya da icatlarını, bilimin temel aldığı konularda geliştirmeleri, iç ve dış pazarda da bu yönleri sayesinde rekabete katılabilmeleri amacı ile, KOSGEB AR-GE ve İnovasyon Programı yürürlüğe konulmuştur. Bu programa, yukarıda da belirttiğimiz üzere, yeni girişimci adayları ve İşletme sahipleri katılacaktır. Program genel itibari ile, icatların ve yeniliklerin, bilim ile değerlendirilip, teknolojiyle de desteklendikten sonra, piyasaya ürün sunulma sürecinin hızlandırılması, kişilerin fikirlerini gerçeğe dönüştürerek başarıya ulaşmalarını kolaylaştırmak ve yeni girişimci adaylarına da örnek olunabilmesi üzerine kurulmuştur. KOSGEB tarafından AR-GE ve İnovasyon Programı ile desteklenecek olan kişiler, farklı süreçlere tabi tutulacaktır.

Başvuru, değerlendirme, izleme ve destek süreci

İşletmeler açısından değerlendirecek olursak; ilk olarak işletmelerin KOSGEB veri tabanında kayıtlı olmaları gerekmektedir. Bununla birlikte, KOSGEB Müdürlüğü’ne gidilerek, bu programa katılmak için başvuru yapılır. Adaylar için hazırlanan başvuru formu doldurulduktan sonra, işletmelerin mevcut dosyalarına bu başvuru formu eklenir ya da kişilerin veya işletmelerin adına kayıtlı olan yeni dosya açılır. Başvuru formu ve dosya, KOSGEB komitesi tarafından kısa bir süre içerisinde değerlendirildikten sonra, varsa eksiklikleri yazılı bir metin ile işletme sahiplerine bildirilecektir. Eksiklikler giderilip dosya yeniden düzenlendiğinde ise, komite tekrar incelemelerde bulunacak ve sonucu sizlere bildirecektir.

AR-GE ve İnovasyon Programı çerçevesinde,  adaylara yapılacak olan desteklerin üst sınırı, 1.500.000 TL tutarında belirlenmiştir. Bu oldukça yüksek ve KOSGEB tarihinde de verilmesi planlanan proje destekleri arasında en önemlilerinden bir tanesidir. Çünkü, TÜİK verilerine baktığımız zaman, ülkemizdeki girişimcilik faaliyetlerinin giderek yaygınlaştığı ama AR-GE adına yapılan faaliyetlerin hiçbir şekilde artış göstermediği anlaşılmaktadır. AR-GE çalışmaları ise, hem işletmelerin geleceği hem de ülke ekonomisinin giderek gelişim gösterebilmesi açısından çok önemli bir kavramdır. Bundan dolayı, yeni girişimciler ve işlete sahipleri bu proje ile desteklenmeye çalışılmaktadır. İşletme sahipleri ve girişimciler, KOSGEB veri tabanında kayıtlı ise, herhangi bir eğitime girmelerine gerek yoktur. Onlara Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi sırasında öğretilen kurallar ile birlikte, iş planı ve proje hazırlamaları yeterli olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Teknolojik Ürün Tanıtım ve Pazarlama Destek Programı

Teknolojik Ürün Tanıtım ve Pazarlama Destek Programı

KOSGEB Teknolojik Ürün Tanıtım ve Pazarlama Destek Programı KOBİ denildiği zaman, akıllara genellikle beden gücüyle …

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.