Anasayfa » KOBİ Destek » Kobigel 2018 Destekleri Başladı
Kobigel 2018 Destekleri Başladı
Kobigel 2018 Destekleri Başladı

Kobigel 2018 Destekleri Başladı

Beklenen 2018 Kobigel destekleri başladı. Binlerce kişiyi ferahlatacak olan bu finansal teşvikhaberini bugün detaylarıyla ele aldık. Ekonominin sermaye ayağını sağlayan KOSGEB birikimi olmayan girişimci için hibe ve faizsiz kredi veren bu kuruluş, bu yıl da söz konusu olan işletmeciye , yeni iş kuranlara teşvik sistemini sürdürmeye devam edecek. Yeni alınan bu karar ile  başta kobiler olmak üzere  birçok ihtiyaç sahibi iş hayatına katılma hakkına sahip olabilecek. 24 Nisan da ilan edilen bu proje  için yaklaşık 700 milyon liralık bütçe ayrıldı. Kobi gelişim ve destek programı  için Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü ”Bu ayrılan miktarın 200 milyon lirası teknolojik yazılım sektörü diğer kalan 500 milyonu da sanayi sektöründe değerlendirilecektir.” Dedi. Kosgeb e dahil olan kimselerin bizzat başvura bileceği bu haber ile  ilgili tüm ayrıntıları sitemizde bulabilirsiniz.

KOBİGEL Desteklerine Nasıl Başvurulur?

Kurulduğu tarihten itibaren girişimci ve esnaflarımıza sağladığı sermaye desteği ile her girişimcinin hayali olan KOSGEB bu yıl desteklerini sürdürecek. 2017 yılında  verilen bu destekten daha fazla ayrılan bütçe birçok alana tahsis edilecektir. KOSGEB den kredi almak için ilk etapta sizden ”girişimcilik sertifikası” olarak adlandırılan belgeye almanız istenir. Bu belgenin istenmesinde ki sebep girişimcinin  bilinçli donanımlı bir şekilde  iş hayatına atılmasını sağlamaktır.  Bu belgeye sahip iseniz KOSGEB e  hazırladığınız proje ve kimlik belgenizle başvurabilirsiniz. Başvuru esnasında istenilen şartlara  yazımızın devamında ulaşabilirsiniz. Şu detayı da söylemeden geçemeyeceğiz. KOSGEB üyeliği şartı hibe başvurularınız da mutlaka istenmektedir. KOSGEB üyeliğiniz bu sebeple oldukça önemlidir. KOSGEB in verdiği bu kurslar karşılığında hiçbir ücret talep edilmez.

KOSGEB Başvuru Şartları 2018

Bildiğiniz her finansman desteği bireylere sağlanırken bir takım şartlar istenmektedir. Bu devlet destekli bir teşvik söz konuysa şartlar biraz daha detaylı olabiliyor. Bu şartları madde madde belirtmek gerekirse;

 1. KOSGEB in  resmi sitesine giriş yaparak kullanıcı adı ve şifre belirlemelisiniz. Bu işlem hem esnaf hem de kobilere dahil olan kimseler için gereklidir.
 2. KOSGEB üyeliğinizi tamamladığınız da kobilere ait olan KOSGEB kredi başvuru formu ve kobi beyan namesini doldurarak kaydınızı tamamlamalısınız.
 3.  18 Yaşını doldurmuş olmak.
 4. Türkiye cumhuriyeti vatandaşı olmak.
 5. Yeni girişimci olan işletme açacak kimseler her zaman önceliklidir bu detayı da belirtelim. Ancak KOSGEB kredisi için daha önce kredi desteği almamış olmak gereklidir. Ayrıca şunu belirtmeliyiz ki teşvik için başvuru yapacağınız projenizin istenilen yönetmeliğe ve iş alanlarına uygun olmalıdır.
 6. Eski mahkumlar bu kredi alımında hayata atılmak adına her zaman ön planda tutulmaktadırlar. Hapishaneden yeni çıkmış ne yaparım diye düşünenler için bu fırsat değerlendirilmelidir.

KOBİGEL 2018 Desteklerinin Verildiği Alanlar

KOSGEB in birden çok alanda finansal proje sağladığını biliyoruz. 2018 yılında da 13 farklı alan da bu teşvik yine verilmeye devam edilecek. Kobiler için ayrılan toplam 700 milyonluk bütçe için 24 nisan da düğmeye basıldı. KOSGEB in kuruluşunun 28. yılının şerefine bu yıl daha fazla girişimciye ulaşılacağı , ilk etapta teknolojik tabanlı girişimcilerimize destek amaçlandığı belirtilmiştir. Öyleyse hangi alanları bu teşvik kapsıyor sıraladık;

 • Kobi-tekno yatırım- kobi teknolojik ürün yatırım destek programı
 • Ar-ge inovasyon destek programı
 • Gelişen işletmeler piyasası kobi destek programı
 • Tematik proje destek programı
 • Kobigel ve Kobi gelişim destek programı
 • Kobi proje destek programı
 • İş birliği ve güç birliği destek programı
 • Genel destek programı
 • Girişimcilik destek programı
 • Stratejik ürün destek programı
 • Endüstriyel uygulama destek programı
 • Uluslar arası kuluçka merkezi ve hızlandırıcı  destek programı
 • Teknolojik ürün tanıtım ve pazarlama destek programlarına teşvik sağlamaktadır. Tabi bu alanlar da hazırlanan her projeye destek sağlanmaz. Projenizin kalitesi de bu sebeple oldukça önemlidir.

KOBİGEL ile Sağlanan Kredi Desteği Miktarları

KOSGEB küçük ve orta dereceli işletmeler be yeni girişimciler için 30 bin başlayarak, maksimum 500 bin e kadar destek sağlanmaktadır. Bu krediler tamamen destekleme amaçlıdır. Alınacak olan bu teşvik ile yatırım yapılmasına izin verilmez. Bireyleri projesi karşılığında kalkındırmaya yönelik bir uygulamadır. Böylesi büyük bütçeli bir proje ile cari açık azaltılacak, kobiler büyüyecek, kan ağlayan esnaf biraz daha nefes alacak . 90 yılından bu yana  birçok işletmenin devleşmesinde katkılı olan KOSGEB kobi-gel desteklerinden sizde mutlaka faydalanın.
Program detayı bu bağlantı da mevcut.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

KOSGEB KOBİ Gelişim Destek Programı

KOSGEB KOBİ Gelişim Destek Programı

KOSGEB KOBİ Gelişim Destek Programı Ülkemizde faaliyet gösteren işletmeler arasında bir değerlendirme yapıldığı zaman, resmi …

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.