Pazartesi , Ocak 18 2021
Anasayfa » KOBİ Destek » KOBİ – Kobi destek
kobi
kobi

KOBİ – Kobi destek

KOBİ – Kobi destek

Bu gün Türkiye şartlarına göre en küçük işletme sayılabilecek KOBİ tanımı en az on personelli, küçük işletmeler için elli personelli, orta büyüklükteki işletmeler için iki yüz elli personelli olarak belirlenmiştir. Bu işletmelerin yıllık net hasılatları bir milyon ile kırk milyon TL arasında değişkenlik göstermektedir. Daha aşağısı KOBİ olarak sayılmamaktadır.

Bu gün hemen hemen bütün bankalar yeni girişimciler için KOBİ desteği sağlıyor. Bu şartlara uyum sağlayabilmek için Kosgeb’ den gelecek iki adet denetçinin bireylerin yeni açacakları işletmelerinin KOBİ programına uyum uymadığını tespit etmeleri gerekmektedir. Zira alınacak kredi önemli ölçüde bir kredi ise geri ödemesi de mümkün olmayabilir. Her şey göz önünde bulundurulmalı.

KOBİ Desteği Nasıl Sağlanır?

KOBİ desteği sağlayabilmek için öncelikle Kosgeb online sayfasına girip bütün üyelik işlemlerini eksiksiz olarak, on beş dakika içerisinde yerine getirmek gerekiyor. Kosgeb desteğini sağlayabilmek için küçük ya da orta işletme sıfatına haiz olmak gerekiyor.

Bireylerin işletmelerinin bu sıfatlara haiz olup olmadığını Kosgeb denetçilerinin karar verdiği daha önce belirtilmişti. Mikro küçük, küçük ya da orta işletme olarak tabir edilebilen işletmeler KOBİ destek programına dahildirler.

Kosgeb Kimlere Finansman Sağlıyor?

KOSGEB’in finansman grubuna giren işletmeler KOBİ Bakanlığının ilgili kuruluşu olan Kosgeb ilk defa girişimde bulunacak bireylere de destek sağlıyor. Bu kişilerin yapması gereken evrakları eksiksiz olarak doldurmak ve açmak istedikleri işletme ile ilgili istenen her türlü bilgiyi eksiksiz olarak vermektir.

Bu sayede eğer Kosgeb denetçileri de bu işletmelerin KOBİ olabilecek kapasiteye sahip olabileceklerini ve geleceği açık olan bir işletme olduğuna karar verirse Kosgeb gerekli desteği sağlayacaktır. Kosgeb’ in istediği şartlara uyum sağlayamayan işletmeler bu finansmandan yararlanamayacaklardır.

Hakkında admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.