Cuma , Ocak 15 2021
Anasayfa » İŞKUR » İŞKUR’ a Nasıl Kayıt Olunur? Görevleri Nelerdir?
iskur
iskur

İŞKUR’ a Nasıl Kayıt Olunur? Görevleri Nelerdir?

İŞKUR’ a Nasıl Kayıt Olunur?

İŞKUR Kayıt işlemleri  kurumun online sayfasından yapılıyor. Sayfaya giren adayların hangi kategoride yardım istediklerini, çalışıp çalışmadıklarını, aylık net gelirlerini, engelli olup olmadıklarını hangi okuldan mezun olduklarını teker teker kayıt sayfasına girmeleri gerekiyor. Ayrıca iş arayanların çocuk işçi grubuna girmemesi gerekiyor.

Yani kayıt olacak kişinin en az on dört yaşın üzerinde olması gerekiyor. Engelli vatandaşların ise kayıt yaptırabilmeleri için sağlık raporu ile engellerinin en az yüzde kırk olduğunu ispat etmeleri gerekmektedir. Ayrıca sağlıklı vatandaşlar içinde bağlı bulundukları merkezin adliyesinden temiz raporu alması gerekiyor.

iskur

İŞKUR Nedir?  Görevleri Nelerdir?

İŞKUR’ un kurulmasındaki amaç uzun süreli olarak iş bulamayanlara yardımcı olmak, iş ve meslek seçimi aşamasındaki gençlere meslek eğitimi düzeyinde danışmanlık yapmak, işinde kariyer yapmak isteyenler gruplar halinde toplantılarla destek vermek, uzun süredir işsizlik maaşı alanlara iş bulma konusunda yardımcı olmak, iş seçiminde gençleri bilgilendirmek ve buna benzer daha birçok konuda yardımcı olmaktır.

İŞKUR’un asıl kuruluş amacını Türkiye’ de sadece iş bulmak olarak niteleyen Türk halkı bu konu ile alakalı birçok geçeği ya göz ardı etmekte ya da gerçekten bilmemektedir. Ama küçük bir araştırma ile hepsini öğrenmek mümkün. Kendi işini kurmak isteyenlerin en büyük destekçisi olan İŞKUR ile ilgili bilgiler yazımızda yer alıyor.

İŞKUR’dan Nasıl Yararlanılır?

Her kesimin faydalanma konuları farklıdır. Mesela yapmak istediği meslek ile alakalı bilgi isteyenlerin meslek danışmanlık merkezine başvurmaları gerekmektedir. Bu kategoride meslek ile alakalı eğitim veren yerlerin bilgileri verilmektedir.

Meslek bilgi merkezlerinde meslekler ile ilgili ayrıntılı bir şekilde düzenlenmiş bilgiler mevcuttur. Ayrıca bu merkezlerin danışmanları okulları ziyaret ederek rehber öğretmenlere meslek danışmanlığı yapıyor ve öğrencilerin bu konuda bilgilendirilmesini de sağlıyor. Görüldüğü üzere İŞKUR’ dan faydalanmak oldukça basit.

Hakkında admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.