Anasayfa » İŞKUR » İşkur Nedir ?
İşkur nedir
İşkur nedir

İşkur Nedir ?

İşkur Nedir ?

İşkur, genel amacı işsizliği engellemek olan iş-kur işe alım sürecinde de etkili rol oynar. İş bulamayan ve personel açığı olan üyelerinin taleplerine karşılık verir. İş-kur istihdamın yaygınlaştırılması, iyileştirilmesi ve korunması amacı ile görev yapan ve en temel amacı işsizliği önlemek olan bir kuruluştur.İş ve İşçi bulma kurumunun 4 Ekim 2000 yılında kapatılması ile İş-Kur kurulmuştur. Son zamanlarda pek çok personel bulma ve yerleştirmede etkin rol alan iş-kur binlerce kişiye iş olanağı sundu.

İşkur nedir

İşkur Ne İşe Yarar?

Ülkemizin istihdam sürecinin oluşturulması, geliştirilmesi ve korunması,  işsizliğin önlenmesi iş-kurun en önemli görev alanıdır.  İşsizlik için ortaya çıkan sigorta süreci işlemlerini takip eder ve iş gücü piyasasında değerlendirme yaparak gerekli ortamlarda yayınlar.

İşkur’un Görevleri Nedir?

İşkur yeni istihdamlar oluşturmak için çeşitli meslek edindirme kursları yürütmektedir. Bazı kurum ve kuruluşlarla yapmış olduğu anlaşmalar doğrultusunda personel yetiştirmek için kursiyerlere ve kurumlara çeşitli ayrıcalıklar tanır. Bu ayrıcalıklar; belli bir süre içerisinde yetiştirdikleri personellerin sigorta pirimini ve günlük olarak maaş ödemelerini karşılamaktadır. Meslek edindirme kursları ile belli bir mesleği olmayan kişilere belli bir ücret ödeyerek meslek sahibi yapmaktadır. İş başı eğitim programları ve meslek edindirme kursları ile işi olmayanlara iş mesleği olmayanı meslek sahibi edindirme amacı ile işsizlik sorununa çözüm getiriyor.

Bu iş bulma programlarının yanı sıra geçerli bir sebeple işinden ayrılanlara ya da yüz kızartıcı sebepler dışında işten çıkarılanlara kıdem ve maaşlarına göre değişkenlik gösteren aylarla maaş ödemeleri ile kişilerin iş bulana kadar zor durumda kalmalarını engellemek.

İş-kur uluslararası hizmet sunan kurumların aldıkları kararları takip ederek değerlendirerek kanun ve tüzük ile kendisine verilen görevleri üstlenmektedir.

Kaynak: https://goo.gl/fwE5rb

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İstanbul girişimcilik eğitim programı

İşinizin Patronu Olmak İster Misiniz? İŞKUR, Kuruma kayıtlı kişilere yönelik olarak kendi işlerini kurmalarına ve …

2 yorumlar

  1. Bir işte çalışıyorsak işkurda kayıtımız var maaşı işkurmu yoksa çalıştığımız yermi verecek ve Ne kadar ücret verecek

  2. İş kur un amacı sadece ihtiyacı olana mı iş bulmak yoksa genel itibariyle işi olmayana mı iş bulmaktır?

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.