Cuma , Ocak 22 2021
Anasayfa » Genel Destek Programı » KOSGEB Hibe Kredi ve Destekleri
Kosgeb Adana
Kosgeb Adana

KOSGEB Hibe Kredi ve Destekleri

KOSGEB Hibe Kredi ve Destekleri

KOSGEB; küçük ve orta büyüklükte olan işletmeleri geliştirme amaçlı destek kredi hizmetleri vermektedir. Bu kredilerin bazıları düşük faizli bazıları ise geri ödemesiz olup, hibe kredi desteğidir. Peki hibe kredi desteği nedir?

Devletin iş eri açmak ve ya mevcut olan işyerini geliştirmek isteyen ve yeterli sermayesi bulunmayan durumlara, uygun görüldüğü takdirde 50 bin TL ile 100 bin TL arasında kredi verilmektedir. İşyeri olan işletmecilere 100 bin TL verilebilen kredi, henüz hayata geçirilmemiş iş yeri projeleri için ise 50 in TL’ dan başlamaktadır.

KOSGEB Hibe Kredi Kimlere Verilir?

Eğer devletten girişimcilik desteği projesi kapsamında hibe kredi almak istiyor iseniz öncelikle 18 yaşını doldurmuş olmanız gerekmektedir.  Ayrıca Türk vatandaşı iseniz başvuru yapabilirsiniz. Ancak sizden öncelikle KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimi kurslarında eğitim almanız ve başarı ile tamamlamanız istenecektir. Bu eğitim kursları da yine KOSGEB tarafından bütün illerde düzenlenmekte olan ücretsiz kurslardır. Ancak bu kursların belli dönemleri vardır. Bu kurs eğitimini aldıktan sonra Hibe kredisi için de başvuru yapmanız gerekecektir.

KOSGEB Hibe Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Girişimcilik Eğitim kursunu tamamladıktan sonra KOSGEB veri tabanına kayıt olmanız ve başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir. Başvuru formunu doldurduktan sonra sizden istenilen KOBİ beyannamesini doldurmanız gerekecektir. Bunları yaptıktan sonra çıktılarını alıp, faturalarınız, işyeri ruhsatınız, iş projenizin planı, esnaf sicil gazetesi ve ticari sicil gazetesi, imza beyannamesini alarak KOSGEB birimlerine başvurabilir ve bu şekilde KOSGEB hibe kredi desteği alabilirsiniz. Ancak burada dikkat etmeniz gereken bir husus; KOSGEB’ den işyeri ile ilgili harcamalarınız geri almak için faturalandırma yapmanız ve alışverişlerinizi birinci derecede akraba olan kişiler ile yapmamanız gerekmektedir.

Hakkında admin

Check Also

Kosgeb Adana

Kosgeb’ e Nereden Başlamalı

Kosgeb’ e Nereden Başlamalı Türkiye’ de istihdam alanının fazla olmasına karşın kişi başına düşen gelir …

2 yorum

  1. Kosgeb krediyi kesin veriyormu arkadaşlar bilen varmı ?

    • Merhaba İlker bey kesin diye birşey hiçbir zaman yoktur ancak istenilen şartlar tamamlandığı zaman kesin alıyorsunuz önemli olan girişimcilik sertifikasını alıp projenizi eksiksiz hazırlamaktır, bu 2 şartı yerine getirdiğiniz taktirde sorunsuz KOSGEB desteğini alacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.